Naši autori

A     B    C    D    E     F     G     H     CH     I     J    K    L    M    N    O    P    R    S    Š    T    U    V    W    Z

A

AKVINSKÝ TOMÁŠ sv. (*1224/1225 †1274)

Taliansky filozof, teológ, prvý zo scholastických cirkevných učiteľov, najväčší predstaviteľ katolíckej filozofie, zakladateľ tomizmu. Pre jeho jemný charakter bol prezývaný „doctor angelicus“ – anjelský učiteľ. V roku 1323 ho pápež Ján XXII. vyhlásil za svätého, Pius V. ho v roku 1567 menoval učiteľom Cirkvi a Lev XIII. ho v roku 1879 určil za patróna kresťanských filozofov. V rímskokatolíckom kalendári má sv. Tomáš Akvinský sviatok 28. januára. Počas svojho života napísal viac než 60 diel. Jeho tvorbu možno rozdeliť na diela filozofické, teologické, dogmatické, exegetické, homiletické, liturgické, apologetické a etické. Je autorom dišpút De veritate (1256 – 1259) či De anima (1266 – 1267), polemík, komentárov k Aristotelovi, mnohých kázní a modlitieb. Známe sú aj jeho sumy: Summa contra gentiles (Suma proti pohanom; 1259 – 1264) a nedokončená Summa theologiae (Suma teologická; 1265 – 1273). V Spolku svätého Vojtecha vyšla časť prvej kapitoly sumy s komentármi Petra Voleka pod názvom Teologická suma Tomáša Akvinského I, 1 – 13 (2017).

ALIGHIERI DANTE (*1265 – 1321)

Taliansky básnik a spisovateľ, predstaviteľ renesančného humanizmu. Jeho dielo sa stalo základom nového humanistického učenia o človeku. Dante si osvojil výsledky antickej kultúry, arabského myslenia, katolíckej teológie (tomizmus) a averroizmu. Jeho najväčšie dielo je Božská komédia (1304 – 1321), ktoré sa považuje za vrcholné dielo stredoveku. Zobrazuje v ňom stav duše po smrti v troch ríšach: v pekle, očistci a v raji. Kompletné dielo Božská komédia v roku 2019 vyšlo aj v Spolku svätého Vojtecha v brilantnom preklade romanistov Jozefa Felixa a Viliama Turčányho a s ilustráciami akademického maliara Miroslav Cipára. Publikácia bola ocenená prestížnou cenou RED DOT AWARD 2020.

B

BARROW MACFARLANE MAGNUS (*1968)

Škótsky zakladateľ a generálny riaditeľ charitatívnej organizácie Mary's Meals, ktorá každý školský deň poskytuje jedlá, ktoré menia život najchudobnejších detí na svete. Mary's Meals v súčasnosti kŕmi 2 429 182 detí v 18 krajinách. V roku 2015 sa dostal do rebríčka 100 najvplyvnejších ľudí sveta magazínu Time. V roku 2020 vydal Spolok svätého Vojtecha jeho knihu Neobyčajný príbeh Mary’s Meals.

BERGOGLIO MARIO JORGE (*1936)

Pápež František, 266. pápež Katolíckej cirkvi, rímsky biskup a panovník štátu Vatikán zvolený v konkláve v roku 2013. Je prvým pápežom pochádzajúcim z amerického svetadielu (z Argentíny), prvým pápežom, ktorý vzišiel z jezuitskej rehole, prvým pápežom z južnej pologule a po viac ako 1 270 rokoch od smrti Gregora III. prvým pápežom, ktorý sa nenarodil v Európe. Pápežské meno František si zvolil na počesť svätého Františka z Assisi. Pápež František je známy pre svoju pokoru, dôraz na Božie milosrdenstvo, záujem o chudobných a odhodlanie viesť medzináboženský dialóg. Počas svojho pontifikátu vydal viacero dokumentov: encykliky Laudato si' a Lumen fidei, apoštolské exhortácie Amoris Laetitia, Gaudete et exsultate, apoštolskú konštitúciu Veritatis gaudium (jednotlivé dokumenty vydal aj Spolok svätého Vojtecha v edícii Pápežské dokumenty) a viacero apoštolských listov. Pápeži v priebehu roka pravidelne vydávajú svoje stanoviská, tzv. posolstvá k významným udalostiam, rozličným príležitostiam, výročiam, svetovým dňom, liturgickým obdobiam. Ďalší titul z dielne Pápeža Františka, ktorý v rozhovoroch s Marcom Pozzom po častiach rozoberá modlitbu Verím v Boha, je koncipovaný podobne ako predchádzajúce tituly Otče náš a Zdravas´, Mária. Spolok svätého Vojtecha na konci každého roka prichádza so súborom vybraných posolstiev, ktoré nesú názov Posolstvá a vybrané dokumenty.

BLANC LE ANDRE (*1921 †1998)

Haitský umelec, pracoval na komiksoch zo 40. a 50. rokov 20. storočia. Bol inštruktorom na New York's School of Visual Arts. V roku 2022 vydal Spolok svätého Vojtecha jeho Komiksovú Bibliu.

C

CIPÁR MIROSLAV (*1935 †2021)

Akademický maliar, sochár, grafik, ilustrátor. Vyštudoval slovenský jazyk a výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Neskôr absolvoval štúdium grafiky a monumentálnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (u profesorov Vincenta Hložníka a Petra Matejku). Zohral významnú úlohu počas Nežnej revolúcie, je jedným zo zakladateľov Verejnosti proti násiliu. Ilustroval literárne skvosty vydavateľstva SSV, ako je Citadela (Antoine de Saint-Exupéry ), Faust (Johann Wolfgang von Goethe), Božská komédia (Dante Alighieri) a Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha (Miguel de Cervantes Saavedra). Ostatné tri získali hlavnú Cenu ministerstva kultúry SR za celkovú výtvarnú a technickú kvalitu v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2018, 20192021 a získali prestížnu cenu svetového dizajnu RED DOT AWARD 2020 a 2022. Pri príležitosti 150. výročia vzniku SSV ilustroval Krížovú cestu Paula Claudela v novom preklade Františka Švantnera, ktorá okrem formátu pre verejnosť vyšla aj ako nepredajná bibliofília v číslovanej edícii s podpismi autorov.

COMASTRI ANGELO (*1943)

Taliansky rímsko-katolícky biskup, generálny vikár pre štát Vatikán, od roku 2007 kardinál. V Spolku svätého Vojtecha vyšli v roku 2021 jeho príťažlivé knihy pre deti o sviatosti Eucharistie a sviatosti zmierenia: Ja som s vami, V Božom objatí.

D

DIAN DANIEL, ThLic. (*1953)

Rímskokatolícky kňaz, teológ, publicista, šéfredaktor časopisu Duchovný pastier. Publikuje v časopisoch a rôznych farských katolíckych mesačníkoch a iných periodikách. Venuje sa lektorskej činnosti teologických a historických diel, na vydanie ktorých je potrebné cirkevné schválenie, ako aj prekladov dokumentov kongregácií Svätej stolice a iných oficiálnych dokumentov Cirkvi. Pravidelne lektoruje Direktórium na omše a liturgiu hodín vydavateľstva Spolok svätého Vojtecha.

E

EPICOCO LUIGI MARIA (*1980)

Taliansky kňaz a vysokoškolský pedagóg – prednáša filozofiu na Lateránskej univerzite v Ríme. Je autorom viacerých kníh o kresťanskej spiritualite a formácii a vedeckých článkov filozofickej a teologickej povahy. Spolok svätého Vojtecha publikoval v roku 2020 jeho priateľské rozhovory s pápežom Františkom pod názvom Svätý Ján Pavol Veľký.

F

FÁBRY ŠTEFAN ThLic., ThDr.

Kňaz žilinskej diecézy, farár Farnosti Žilina-Závodie. Teológiu študoval na Univerzite Komenského v Bratislave, v Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Badíne, neskôr počas doktorského štúdia na Katedre liturgickej teológie Univerzity Palackého v Olomouci. Dizertáciu, v ktorej sa venoval teológii, architektúre a liturgii v novopostavených chrámoch, obhájil v roku 2016. Od roku 2005 pôsobí v Liturgickej komisii KBS a od roku 2016 je tajomníkom Diecéznej liturgickej komisie Žilinskej diecézy. Pôsobí v Rádiu Lumen v reláciách o liturgii a viac ako 10 rokov aktívne spolupracuje so Spolkom svätého Vojtecha na príprave a vydávaní liturgických kníh – Veľký týždeň a Veľkonočné trojdnie, Panna Mária Fatimská (modlitby a pobožnosti), Úcta k svätému Jozefovi (modlitby a pobožnosti).

G

GOETHE WOLFGANG JOHANN (*1749 – 1832)

Nemecký básnik, dramatik, humanista, vedec, politik a mysliteľ. Je autorom románu Utrpenie mladého Werthera, drám Egmont, Súrodenci, Torquato Tasso či básne Prometheus. Goetheho tragédia Faust, veľdielo svetovej literatúry, vyšlo v Spolku svätého Vojtecha dvestodesať rokov po publikovaní prvého dielu tejto drámy (2018) a dotýka sa večného zápasu o ľudskú dušu. Vyšiel v staršom preklade slovenského germanistu Mórica Mittelmanna-Dedinského a po vyše polstoročí ide o prvé kompletné vydanie obidvoch dielov v slovenčine. Výnimočnosťou tohto vydania je predovšetkým jeho výtvarné spracovanie. Ilustrácie akademického maliara Miroslava Cipára otvárajú nové vrstvy nielen Goetheho drámy, ale aj ľudského boja o vlastnú dušu. Kniha získala prestížne ocenenie RED DOT AWARD 2020.

GREGA ĽUBOMÍR (*1970)

Kňaz, špirituál kňazského seminára v Nitre. V Spolku svätého Vojtecha publikoval zásady a usmernenia pre ľudovú zbožnosť, konanie pútí a procesií, nosenie medailí, odznakov a iných posvätených predmetov v knihe Direktórium o ľudovej zbožnosti a liturgii (2005) a pokoncilovú Krížovú cestu (2019).

GROCHÁLOVÁ MARTINA (*1976)

Novinárka, prekladateľka, redaktorka. Absolvovala štúdium nemčiny a žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, v roku 2016 tu v študijnom odbore translatológia obhájila aj doktorát. Pôsobila v Inštitúte interkultúrnych štúdií (Ghana), absolvovala letný vzdelávací pobyt mladých novinárov v Latinskej Amerike. V rokoch 2001 – 2003 ako šéfredaktorka viedla detský katolícky týždenník Rebrík, v rokoch 2003 až 2011 pôsobila ako redaktorka, zástupkyňa šéfredaktora a vedúca vydania v týždenníku Katolícke noviny. V rokoch 2012 – 2014 pracovala v Karmelitánskom nakladateľstve, v súčasnosti pôsobí ako šéfredaktorka vo vydavateľstve Spolok svätého Vojtecha. Angažuje sa aj v detskej organizácii eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí, kde je predsedníčkou koledníckej akcie Dobrá novina, ktorá podporuje rozvojové projekty v afrických krajinách. Z angličtiny preložila knihu autora Pierra Mertensa Liesje (SSV, 2006), z nemčiny publikácie Karmelitánskeho nakladateľstva Youcat – katechizmus pre mladých (2011), Youcat – modlitby pre mladých (2012), Moja modlitebná kniha (2012), Veľkonočný príbeh (2013), ale aj publikácie Môj brat pápež (SSV, 2013) a jedinečný rozsiahly životopis Benedikt XVI. Život (SSV, 2023). V roku 2013 vyšla kniha jej rozhovorov s akademickým maliarom Miroslavom Cipárom s názvom Počmáraný život (Karmelitánske nakladateľstvo) a v roku 2019 v Spolku svätého Vojtecha Krížová cesta mučeníkov misií a svedkov viery.

GRÜN ANSELM (*1945)

Nemecký katolícky kňaz, benediktínsky mních, ekonóm, filozof a teológ. Je mimoriadne úspešným autorom duchovnej literatúry a hlavným ekonómom opátstva Münsterschwarzach. Napísal okolo dvesto kníh: Odváž sa začať znovu, Už nevládzem, Nepremeškaj svoj život, Žasnime, Príbeh Vianoc, Ako bojovať so zlým a iné. Boli preložené do niekoľkých jazykov, viac ako tridsať titulov sa dočkalo i českého vydania.

GUERRIERO ELIO (*1948)

Taliansky autor, filozof a teológ. Je kurátorom diel Hansa Ursa von Balthasara a je zodpovedný za časopis Communio. Vo vydavateľstve Spolok svätého Vojtecha vyšiel jeho komplexný životopis emeritného pápeža Benedikta XVI. Služobník Boha a ľudstva (2020), v ktorom zaznamenáva celú epochu, ktorú tento mysliteľ hlboko poznačil.

H

HLOUCH JOSEF, Mons. prof. ThDr. (*1902 – †1972)

Rímskokatolícky teológ, duchovný, vysokoškolský pedagóg. V roku 2015 Česká biskupská konferencia schválila žiadosť o začatí diecézneho procesu jeho beatifikácie a v roku 2018 schválila Svätá stolica začatie procesu jeho blahorečenia. Medzi jeho najznámejšie diela patrí kniha Minútočka.

CH

CHESTERTON GILBERT KEITH (*1874 – 1936)

Svetoznámy britský spisovateľ, novinár a katolícky filozof, pôvodne ateista. Vo svojich viacerých dielach poukazuje na to, že človek, ktorý premýšľa o živote a snaží sa hľadať pravdu, skôr či neskôr príde k poznaniu Boha. Jeho literárna tvorba bola výnimočne bohatá – napísal stovku kníh, približne sto básní a dvesto poviedok, päť románov, päť divadelných hier a asi štyritisíc rozsiahlych novinových článkov. Spolok svätého Vojtecha vydal viaceré Chestertonove diela: Svätý František z Assisi (2014), Ortodoxia (2014), Ohromné maličkosti (2022), Svätý Tomáš Akvinský (2022) a audioknihu detektívnych príbehov Otec Brown (2021).

I

ICKX JOHAN (*1962)

Je riaditeľom historického archívu Sekcie pre vzťahy so štátmi Štátneho sekretariátu Svätej stolice. Svoju kariéru strávil vo viacerých oddeleniach rímskej kúrie. Publikoval výskumy na rôzne témy súvisiace s dejinami Katolíckej cirkvi od stredoveku po 19. – 20. storočie. Pracoval ako akademický asistent v časopise Archivum Historiae Pontificiae a ako úradník Kongregácie pre náuku viery. Publikoval knihu Odtajnené archívy Vatikánu.

J

JOKELOVÁ-ŤUCHOVÁ MARTINA (*1980)

Autorka, scenáristka, kresťanská koučka, mama 6 detí. Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Bratislavskú medzinárodnú školu liberálnych štúdií v Bratislave so zameraním na médiá a deti. Pracovala v TV Lux pri príprave a moderovaní publicistických relácií s ťažiskovým zameraním na rodinu, výchovu a vzdelávanie, v spolupráci s Domom umenia pre deti Bibiana pripravila viaceré interaktívne výstavy. Venuje sa tvorbe scenárov pre detské relácie STVR a LUX studio, je autorkou pravidelnej detskej rubriky o Dobromilke a Svetlúšikovi v Katolíckych novinách. Absolvovala viaceré kurzy zamerané na montessori pedagogiku, rešpektujúce prístupy vo výchove a kurzy katechéz Dobrého pastiera. S manželom tretí rok vedie OZ Centrum Montessori Dolný Kubín a sprevádza deti predškolského a mladšieho školského veku ako lektorka Katechéz Dobrého pastiera. V Spolku svätého Vojtecha vyšli nielen jej knihy pre deti Rok s Dobromilkou a Svetlúšikom (2014), publikácie zamerané na prvé sväté prijímanie S Ježišom v srdci (2019), Vitaj, Pane Ježišu (2019) a interaktívne vystrihovačky či maľovanky Jesseho strom (2020), Betlehem – vystrihovačka s adventnými zamysleniami (2020), Maľujem si ružencové tajomstvá (2022) a Vyšívané žalmy (2024), ale aj publikácie venované dospelému čitateľovi: darčeková knižka Radosť v láske (2022), krátke meditácie nad paralelami Ježišovej krížovej cesty Krížová cesta (pre) zaneprázdnených (2024) a pamätný album a sprievodca obdobím predmanželskej prípravy a sviatosti manželstva Jedno srdce, jedna duša (2019).

JUDÁK VILIAM, Prof. PhDr., PhD. (*1957)

Rímskokatolícky biskup Nitrianskej diecézy. Študoval teológiu na Rímsko-katolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave, od roku 2005 menovaný za nitrianskeho sídelného biskupa. Jeden z popredných súčasných cirkevných historikov, náboženských spisovateľov a popularizátorov cirkevnej histórie a kresťanstva. Život a dielo E. Necseya spracoval v monografii Arcibiskup svätého života (1992), dejiny gorazdovského kultu priblížil v publikácii Od Gorazda ku gorazdovcom (1994), historicko-biografický rozmer majú aj monografické práce Hviezdy slovenského neba (1993), Krížová cesta národných svätcov (1996) a Svätý Svorad – patrón mesta Nitry (1999). Autorsky sa zúčastnil na tvorbe základnej syntézy Prehľadné cirkevné dejiny (1996), napísal príručky Kňazský seminár sv. Gorazda v Nitre (1995) a Nitrianske biskupstvo v dejinách (1999), zostavil reprezentatívnu dokumentárno-obrazovú publikáciu Nitrianska diecéza – Desať rokov s kardinálom 1990 – 2000 (2000). Množstvo duchovných úvah, cirkevno-historických a teologických príspevkov publikoval v periodickej tlači (Duchovný pastier, Hlasy z Ríma, Katolícke noviny, Kultúra, Viera a život) a v rôznych zborníkoch. V Spolku svätého Vojtecha publikoval obsiahle unikátne slovenské martyrológium Boží priatelia, úvahy Úsvit nového dňa, Dať životu dušu, Dobrodružstvo s Duchom Svätým a sériu kníh k duchovnému prežívaniu častí liturgického roka: Jezuliatko prichádza (2018), Jezuliatko opäť prichádza (2019), Jezuliatko medzi nami (2020), Putovanie k zázraku Veľkej noci (2021), K Jezuliatku so svätožiarou (2022), Na ceste k Jezuliatku (2023), S Jezuliatkom v srdci (2024). V roku 2024 mu v Spolku svätého Vojtecha vyšla aj významná publikácia pútavo odhaľujúca biblický i historický význam jubilejných rokov v Cirkvi s názvom Jubilejné roky.

K

KAČUR RADOSLAV

Autor, riaditeľ Cirkevnej základnej školy Romualda Zaymusa v Žiline. V Spolku svätého Vojtecha publikoval pracovný zošit pre deti od šiestich do dvanástich rokov Biblické hlavolamy (2021) a pracovný zošit pre deti od troch do piatich rokov s úlohami, doplňovačkami, hádankami a maľovankami Rozum v hrsti (2021).

KŇAZE IVAN st. (*1946)

Fotograf prírody, spisovateľ, člen Ornitologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied. Už počas učňovských rokov začal uverejňovať prvé články o pozorovaní vtákov. Na svojom „loveckom“ konte má tisícky fotografií zvierat od hmyzu až po šelmy. O svoje skúsenosti zo živočíšnej ríše sa už tri desaťročia delí prostredníctvom kníh. Doteraz mu vyšlo 23 publikácií od tých najmenších až po veľké obrazové encyklopédie. Svoje snímky neupravuje, prezentuje, čo skutočne zachytil, lebo práve v tom spočíva hodnota prírodnej fotografie. V Spolku svätého Vojtecha vyšla jeho kniha fotografií Na chválu Stvoriteľa (2021) doplnená myšlienkami pápeža Františka z encykliky Laudato si´.

KOLODIEJCHUK BRIAN, MC, Ph.D.

Kanadský kňaz, bol obhajcom Matky Terezy z Kalkaty v prípade jej kanonizácie a riaditeľom Centra Matky Terezy. Upravil a napísal komentár ku knihe Mother Teresa: Come Be My Light. V roku 2020 Spolok svätého Vojtecha vydal jeho knihu Cestami milosrdenstva.

KUBUŠ MARTIN (*1982)

Slovenský autor a prekladateľ. Pôsobí ako odborný asistent na Katedre anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela. Debutoval knihou Ani ryba, asi rak (2017). Vo vydavateľstve Spolok svätého Vojtecha mu vyšla obrázková modlitebná knižka Lampášik (2019) a Kalendár s modlitbami pre deti 2019.

L

LACHMANOVÁ KATEŘINA, THD., PhLic. (*1964)

Známa česká teologička a psychologička, autorka. Študovala ekonómiu na VŠB v Ostrave, po prevrate pôsobila tri roky v evanjelizačnej škole na Malte a potom v Pastoračnom stredisku v Prahe. Postgraduálne študovala teológiu a psychológiu v Ríme. Desať rokov sa venovala psychoterapii a prednáškovej činnosti a vyučovala na Katolíckej teologickej fakulte Karlovej univerzity. Je bývalou šéfredaktorkou Karmelitánskeho nakladateľstva, momentálne pracuje pre ďalšie dve vydateľstvá a v dramaturgii diskusných relácií TV Noe. Napísala viacero kníh, napr. Vězení s klíčem uvnitř, Dvojí tvář lenosti, Síla přímluvné modlitby či Laická spiritualita. V Spolku svätého Vojtecha vyšli jej tituly Deväť dní ruka v ruke so sv. Teréziou z Lisieux (2023) a Karikatúry Boha (2024).

M

MANZONI ALESSANDRO (*1785 †1873)

Taliansky spisovateľ a básnik, hlavný predstaviteľ talianskeho romantizmu. Do talianskej literatúry ako prvý umiestnil postavy z ľudových vrstiev. Medzi jeho najznámejšie diela patrí historický román Snúbenci, ktorý v roku 2017 vyšiel aj v Spolku svätého Vojtecha. Po prvýkrát vyšiel v roku 1827 a je právom považovaný za jeden z najhodnotnejších a najčítanejších románov talianskej literatúry. Román sa dotýka základných tém ľudského života a aj v súčasnosti ho úradné osnovy talianskych škôl zaraďujú do povinnej literatúry.

MARCHESE RAGONA FABIO (*1982)

Taliansky novinár, ktorý pracuje ako vatikanista televíznej skupiny Mediaset. Sleduje pápeža v televíznych žurnáloch
TG5, TG4, Studio Aperto a TGCOM24, kanál all-news, v rámci ktorého každú nedeľu vedie a zostavuje rubriku Stanze Vaticane. V januári 2021 uskutočnil exkluzívny svetový rozhovor s pápežom Františkom, ktorý bol odvysielaný v televíznom programe Speciale TG5 a sledovalo ho päť a pol milióna televíznych divákov.

MERTENS PIERRE (*1939)

Belgický spisovateľ, právnik, psychoterapeut, kontextuálny umelec a literárny kritik novín Le Soir. Kniha Tulipány v novembri vznikla z jeho zápiskov v čase, keď navštevoval pacientku s Alzheimerovou chorobou. Spolok svätého Vojtecha ju vydal v roku 2012. V slovenčine vyšla autorovi aj kniha Liesje, Hľadanie slov o narodení a smrti môjho výnimočného dieťaťa (SSV, 2006 a neskôr v novom vydaní aj v roku 2023).

N

O

OLEXOVÁ DANICA (*1976 †2019)

Dokumentaristka, dobrovoľníčka, fotografka, projektová manažérka koledníckej akcie Dobrá novina. Na Univerzite Komenského v Bratislave vyštudovala učiteľstvo v kombinácii matematika a geografia. Viac ako 26 rokov aktívne pôsobila v Hnutí kresťanských spoločenstiev detí – eRko, od roku 2006 sa venovala rozvojovým témam, aktívne spolupracovala s koledníckou dobrovoľníckou akciou Dobrá novina a rozhodla sa pre prácu priamo v Afrike. Viac ako päť rokov pracovala ako rozvojová poradkyňa v kenskom Nairobi. Venovala sa príprave dokumentárnych filmov. Po leteckom nešťastí, pri ktorom tragicky zahynula, vznikla Nadácia Danice Olexovej – Baboon, ktorej cieľom je pokračovať v aktivitách a víziách, ktoré počas svojho života rozvíjala. Nadácia iniciovala vydanie knihy jej fotografií a krátkych textov Príbehy spod akácie (SSV, 2021) a tiež nakrúcanie filmového dokumentu Danica a jej príbehy.

OPATRNÝ ALEŠ, Th.D. (*1944)

Teológ, rímskokatolícky kňaz Pražskej arcidiecézy, zakladateľ Pastoračného strediska pri PA, autor duchovnej literatúry. Na Slovensku je známy ako vyhľadávaný prednášajúci a exercitátor. Je autorom mnohých kníh, ako Příprava na manželství (Karmelitánské nakladatelství, 2023), Spirituální péče o nemocné a umírající (Pavel Mervart, 2017), Pastorální teologie pro laiky (Pavel Mervart, 2017), Výzvy stárnutí (Doron, 2020) či O nesnázích v manželství (Karmelitánské nakladatelství, 2019). V knihe vydavateľstva Spolok svätého Vojtecha Ako potešiť spovedníka (2020) upriamuje pozornosť čitateľa na to, čo je v sviatosti zmierenia podstatné a poukazuje na to, že spoveď má byť predovšetkým stretnutím s odpúšťajúcim a uzdravujúcim Bohom.

P

POZZA MARCO (*1979)

Katolícky teológ, novinár, televízny moderátor a väzenský kaplán v Padove. Píše pre rôzne časopisy a je autorom trilógie o osobe Ježiša Krista. Vášnivý športovec a maratónsky bežec je známy predovšetkým svojou zanietenosťou pre prácu s mládežou. V Spolku svätého Vojtecha vyšla v rokoch 2019 – 2020 jeho séria rozhovorov a nevšedných úvah s pápežom Františkom o hĺbke obsahu základných modlitieb kresťana: Otče náš; Zdravas´, Mária, Verím v BohaO nerestiach a čnostiach.

R

RANKOV PAVOL (*1964)

Slovenský spisovateľ. Študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde aj pracuje na Katedre knižničnej a informačnej vedy. Okrem pedagogickej činnosti sa venuje koncepciám a teóriám z oblasti masmédií, reklamy, informačných technológií a kultúry. Debutoval zbierkou poviedok S odstupom času (1995), ktorá sa vyznačuje nadväznosťou na tradície svetového i domáceho fantastického realizmu. V roku 1995 sa stal laureátom Ceny Ivana Kraska a v roku 1997 mu talianske ministerstvo kultúry udelilo medzinárodnú literárnu cenu Premio Letterario Internazionale „Jean Monnet“. V literárnej súťaži Poviedka 2001 získal Cenu denníka SME. Poviedky Pavla Rankova boli uverejnené v časopisoch Dotyky, Knižná revue, Kultúrny život, Nové slovo, RAK – Revue aktuálnej kultúry, Romboid, Slovak Literary Review, Slovenské pohľady, SME a iných. Venuje sa aj publikovaniu odborných textov a v roku 2002 vydal knihu s názvom Masová komunikácia, masmédiá a informačná spoločnosť. Medzi jeho najznámejšie diela patria poviedka V tesnej blízkosti, romány Stalo sa prvého septembra, MatkyLegenda o jazyku. V Spolku svätého Vojtecha mu vyšli knihy pre deti Normálny Peter, veľmi tehotná mama a dobrý samaritán (2023) a Nájdi svätého (2024).

RATZINGER JOSEPH (*1927 †2022)

Emeritný pápež Benedikt XVI. a nemecký duchovný. Pápežský úrad zastával od roku 2005 do roku 2013. Bol 265. pápežom Katolíckej cirkvi, prvým nemeckým pápežom od roku 1523 (po Hadriánovi VI.) a prvým pápežom od roku 1294, ktorý dobrovoľne abdikoval. Pred svojím zvolením bol blízkym spolupracovníkom svojho predchodcu Jána Pavla II. Od roku 1981 až do smrti Jána Pavla II. zastával úrad prefekta Kongregácie pre náuku viery. Z týchto čias má prezývku „Boží rotvajler“. Počas svojho pontifikátu vydal štyri apoštolské exhortácie a tri encykliky: Deus caritas est, Spe salvi a Caritas in veritate, ktoré v Spolku svätého Vojtecha v roku 2017 súborne vyšli v diele Encykliky Benedikta XVI.

RIEBS GUNNAR (*1960)

Belgický spisovateľ, hudobný kritik, animátor klasických koncertov, riaditeľ Centra kardinála Jozefa Cardijna a iniciátor sociálneho, kultúrneho a náboženského vzdelávania pre mládež. Od roku 2003 je honorárny konzul Slovenskej republiky v Antverpách a od roku 2017 generálny honorárny konzul. V januári 2023 uviedol na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave svoju knihu pôsobivých svedectiev o svätom Jánovi XXIII. pod názvom Skromný a pokorný Ján XXIII.

RILKE MARIA RAINER (*1875 – †1926)

Rakúsky básnik a spisovateľ, jeden z najvýznamnejších nemecky píšucich básnikov na prelome 19. a 20. storočia. R. M. Rilke vytvoril niekoľko básnických zbierok, próz, zvlášť poviedok, ale aj jeden román. Pre svoje temné, spirituálne básne ho nazývali „mágom senzibility“ či „básnikom smrti“: Korunovaná snom, Advent, Kniha hodiniek, Nové básne, Duinské elégie, Sonety Orfeovi.

RONCALLI GIUSEPPE ANGELO (*1881 – †1963)

Taliansky duchovný a 261. rímsky pápež (Ján XXIII.). Patril k najvýznamnejším pontifikom v cirkevných dejinách, a to nielen z duchovného, ale i svetského pohľadu. Pápež s prívlastkami „dobrý pápež“ alebo „červený pápež“ sa významnou mierou podieľal na mierovom usporiadaní politických pomerov vo svete v období tzv. studenej vojny a ráznym postojom stál za odvrátením hrozby nukleárnej vojny v roku 1962. Jeho program aggiornamenta, prezentovaný na ním zvolanom Druhom vatikánskom koncile, dodnes ovplyvňuje dianie v cirkevnom živote. Proces beatifikácie Jána XXIII. bol zavŕšený v roku 2000, keď ho pápež Ján Pavol II. slávnostne blahorečil. Aj napriek chýbajúcemu druhému zázraku rozhodol pápež František v roku 2013 na súkromnej audiencii prefekta Kongregácie pre kauzy svätých o jeho svätorečení. Ján XXIII. je autorom viacerých encyklík. Spolu s výzvami, prejavmi, rozhlasovými posolstvami a apoštolskými listami sú trvalou pamiatkou na tohto významného pontifika. Prvou jeho veľkou encyklikou bola Mater et Magistra (Matka a Učiteľka), ktorou vyzdvihol záujem cirkvi o sociálnu skutočnosť. Významnou encyklikou, adresovanou nielen duchovným a katolíckym veriacim, bola encyklika Pacem in Terris (Mier na zemi), ktorá je pokladaná za životný odkaz pápeža.

S

SAAVEDRA DE CERVANTES MIGUEL (*1547 †1616)

Španielsky spisovateľ a dramatik z obdobia tzv. zlatého veku španielskej literatúry. Cervantesov literárny odkaz je mimoriadne bohatý a mnohotvárny. Básnické dielo tvoria skladby najrozličnejšieho druhu: pastierske a ľúbostné romance, sonety a spevy, elégie, oslavné básne a iná príležitostná poézia až po rozsiahly traktát Cesta na Parnas (1614). Najväčší úspech dosiahol Cervantes v próze. Niekoľko rokov po návrate do Španielska vychádza jeho prvá prozaická práca, pastiersky román Galatea (1584). Na sklonku života sa pokúša o nový žáner, dobrodružný román – Strasti Persilasa a Sigismundy (1617). Vrcholom Cervantesových umeleckých úsilí sú jeho Príkladné novely (1613). Jeho vrcholné dielo Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha začal písať vo väzení. Spisovateľ chcel zosmiešniť, parodovať rytierske romány, napísal však vynikajúci rytiersky román, ktorý ďaleko prerástol Cervantesove zámery. Vyrozprával v ňom osudy dvoch nezabudnuteľných postáv, Dona Quijota a jeho zbrojnoša Sancha Panzu. Pán a sluha sa stali symbolmi dvoch večných protikladov, no v istom zmysle tvoria tieto dve postavy jednotu, najmä vo chvíľach, keď sa spoločne stretávajú s realitou vonkajšieho sveta. Cervantes vytvoril nesmrteľné dielo všeľudského obsahu a dosahu. Don Quijote vyšiel v roku 2021 aj v Spolku svätého Vojtecha s ilustráciami Miroslava Cipára. Kniha dostala prestížne ocenenie RED DOT AWARD 2022.

SANIGA MIROSLAV, doc., Ing., CSc. (*1964)

Prírodovedec, ornitológ, popularizátor vedy a spisovateľ. Po absolvovaní gymnázia študoval na Lesníckej fakulte Vysokej školy lesníckej a drevárskej. Spočiatku pracoval ako odborný pracovník pre lesné ekosystémy v Národnom parku Malá Fatra. Od roku 1993 pôsobí v Ústave ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene. Jeho hlavným vedeckým zameraním je ekológia a etológia vtákov. Jeho vedecko-popularizačné aktivity sú mimoriadne rozsiahle. Napísal 70 popularizačných kníh pre mládež aj dospelých a niekoľko tisíc príspevkov v printových i elektronických masmédiách. V roku 2017 získal od Predsedníctva Slovenskej akadémie vied ocenenie Cena SAV za vedecko-popularizačnú a vzdelávaciu činnosť. V Spolku svätého Vojtecha vyšli jeho knihy Druhý dych (2017) a Čerenie duše (2018).

SCARANO ANGELO, Mgr., Th.D., S.S.L. (*1971)

Taliansky spisovateľ a teológ, kňaz Pražskej arcidiecézy. Študoval biblistiku na Pápežskom biblickom inštitúte v Ríme. Publikoval knihy O marnotratném otci, Křížová cesta s apoštolem Pavlem, Listy Janovy či Připravme cestu Pánu. V Spolku svätého Vojtecha vyšlo jedno z jeho diel aj v slovenčine, a to O márnotratnom otcovi (2023).

SCAVO NELLO (*1972)

Taliansky publicista, je známy svojimi reportážami z oblasti organizovaného zločinu a globálneho terorizmu. V Spolku svätého Vojtecha vyšla jeho kniha Bergogliov zoznam (2016), v ktorej sa zameral na náročné obdobie vojenskej diktatúry v Argentíne a na pôsobenie jezuitu Jorgeho Maria Bergoglia, terajšieho pápeža Františka. Kniha pozostáva z troch častí. V prvej autor prináša pohľad do života spoločnosti a ľudí, vystavených desivým dôsledkom vojenskej diktatúry. Druhá časť sa venuje osobným svedectvám ľudí, ktorých Jorge Mario Bergoglio zachránil pred prenasledovaním a istou smrťou. Tretia časť obsahuje záznam z výsluchu z roku 2010, ktorému sa musel podrobiť aj arcibiskup Jorge Bergoglio, keď trestné orgány skúmali mieru kolaborácie s vojenským režimom zo strany argentínskych duchovných.

SEEWALD PETER (*1954)

Nemecký novinár a spisovateľ. Pracoval pre časopisy Stern, Spiegel a Süddeutsche Zeitung. Je považovaný za jedného z najlepších odborníkov na pápeža Benedikta XVI. V Spolku svätého Vojtecha publikoval knihy Ježiš Kristus (2012), Posledné rozhovory (2017), Môj návrat k Bohu (2017). Jeho najnovšia publikácia Benedikt XVI. Život (2023) je unikátnym rozsiahlym životopisom, ktorý mapuje nielen životné míľniky Josepha Ratzingera, ale aj celú epochu dejín v pozoruhodných súvislostiach.

SUCHALOVÁ HARICHOVÁ ĽUBA (*1958)

Umelkyňa, ilustrátorka. Vyštudovala estetiku a dejiny umenia na Univerzite Komenského v Bratislave. Od začiatku svojej tvorby sa zameriava na detskú ilustráciu. Ilustrovala detské časopisy Včielka, ZorničkaOhník. Za svoju ilustrátorskú tvorbu získala mnohé ocenenia u nás i v zahraničí. Je autorkou postavičiek Dobromily a Svetlúšika, ktoré stvárnila v stovkách podôb (Rok s Dobromilkou a Svetlúšikom, SSV, 2014). Ilustrovala aj maľovanku Maľujem si ružencové tajomstvá, ktorá vyšla v roku 2022 v Spolku svätého Vojtecha.

SVATOŠOVÁ TÁŇA (*1964)

Akademická maliarka. Vyštudovala knižnú kultúru a písmo na Vysokej škole umeleckopriemyslovej v Prahe. Okrem maľby a grafiky sa venuje kaligrafii. V roku 2023 v Spolku svätého Vojtecha publikovala umelecké meditácie Krížová cesta nádeje. V poetických textoch reflektuje osobnú krížovú cestu, ktorou spoločne s Ježišom prechádza každý z nás. Ilustrovala aj krátke meditácie nad paralelami Ježišovej krížovej cesty Krížová cesta (pre) zaneprázdnených (2024).

Š

ŠELINGA JOZEF, Mons., ThDr., PhD. (*1958)

Rímskokatolícky kňaz, bol riaditeľom Diecézneho katechetického úradu v Žiline, znalcom Subkomisie za katechézu. Je autorom viacerých katechetických diel. Spomedzi Slovákov sa stal dvanástym nositeľom významného pápežského vyznamenania Pro Ecclesia et Pontifice za zásluhy na poli biblickej katechézy. Medzi jeho najvýznamnejšie diela patrí sprievodca na prípravu na prvé sväté prijímanie s názvom Najvzácnejší dar, ktorý v roku 2023 vydal aj Spolok svätého Vojtecha.

ŠŤASTNÁ KATEŘINA (*1979)

Česká spisovateľka. Vyštudovala Vyššiu odbornú školu publicistiky v Prahe. Pracovala v Týždenníku televízie, časopise Žena a život a v Katolíckom týždenníku. V súčasnej dobe sa venuje predovšetkým rodinným a detským témam. Publikovala diela Jedeme v tom spolu, Duchovní KáPéZetka, Anežka Česká, O Marii. Spolok svätého Vojtecha v roku 2022 vydal životný príbeh zakladateľky najväčšieho diela pomoci na svete pod názvom Paulína Jaricotová.

ŠURÁB MARIAN, ThLic., prof., ThDr., Mons. (*1958)

Rímskokatolícky kňaz, vedúci Katedry homiletiky na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského. V roku 2011 v Spolku svätého Vojtecha publikoval homílie Vernosť Bohu a človekovi a v roku 2016 deväťdňovú pobožnosť Deviatnik k Božiemu milosrdenstvu. Jeho najnovšou publikáciou sú myšlienky k homíliám na nedele a slávnosti Môžeme byť iní (Gorazd, 2021).

ŠULÍK IVAN, ThDr., PhD. (*1970)

Je slovenský kňaz, morálny teológ, bývalý šéfredaktor Katolíckych novín a súčasný riaditeľ Spolku svätého Vojtecha. Filozofické a teologické štúdiá absolvoval na Pápežskej Gregorovej univerzite a Pápežskej lateránskej univerzite v Ríme. Získal tiež doktorát z morálnej teológie na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Počas štúdií spolupracoval s Vatikánskym rozhlasom. Je autorom viacerých publikácií: Morálne myslenie Alexandra Spesza (2005), Láskavo a milosrdne (2013), Spolupútnici viery a radosti (2013), Duchovné cvičenia pre kňazov (2013), pričom najnovšou je kniha vydavateľstva Spolok svätého Vojtecha K Betlehemu v srdci. Deväťdňová príprava na prijatie Spasiteľa do nášho srdca z roku 2017.

ŠVANTNER JÁN (*1949)

Básnik, esejista, publicista a prekladateľ. Rodák z Banskej Hodruše vyštudoval slovenčinu a francúzštinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobil v Literárnovednom ústave SAV, vo vydavateľstve Tatran a Smena, aj ako odborný pracovník Výskumného oddelenia kultúry. V rokoch 1995 až 1999 pracoval ako redaktor časopisu Národná osveta v Národnom osvetovom centre. Vlastnú básnickú tvorbu predstavil na medzinárodných festivaloch poézie aj vo Francúzsku a Kanade. V roku 2015 v Spolku svätého Vojtecha vyšla v jeho preklade Citadela (Antoine de Saint-Exupéry). Pri príležitosti 150. výročia založenia Spolku svätého Vojtecha (2020) bola v novom preklade Jána Švantnera vydaná básnická skladba francúzskeho básnika Paula Claudela Krížová cesta.

T

U

URBAN MILO (*1904 – †1982)

Slovenský prozaik, prekladateľ a novinár, jeden z najvýznamnejších reprezentantov modernej slovenskej literatúry. Pracoval v denníku Slovenský národ, v periodikách Vatra a Slovák a od roku 1940 bol šéfredaktorom ľudáckych novín Gardista. V rámci svojej tvorby písal realistické novely, poviedky zo života horalov a romány z obdobia druhej svetovej vojny. Jeho najvýznamnejším dielom je trilógia Živý bič, Hmly na úsvite a V osídlach. Spolok svätého Vojtecha vydal historickú prózu Anka, ktorá vyšla po takmer osemdesiatich rokoch od jej vzniku. 
 

UŠÁK VÍT, SDB (*1923 – †2019)

Kňaz, teológ, duchovný správca vo viacerých talianskych saleziánskych ústavoch. Pôsobil aj ako pedagóg a vedeckovýskumný pracovník v Slovenskom ústave svätého Cyrila a Metoda v Ríme. Tvoril pod pseudonymom Ján Vetva. Jeho básnická tvorba je tematicky rôznorodá a odráža nielen konkrétne životné skúsenosti, ale aj motívy detstva, prírody a náboženské témy (zbierky Prikladám na vatru, Od Tibera k Popradu). Zároveň je autorom knihy veršov pre deti Na detskej vlne (knihu vydal aj Spolok svätého Vojtecha v roku 2023), publikácie Dojmy zo Svätej zeme a monografie Slováci v Chorvátsku. Verše, náboženské úvahy a spomienkové články publikoval vo viacerých domácich aj exilových periodikách, prekladal z taliančiny.

V

W

WRIGHTOVÁ ANN SALLY

Vysokoškolská profesorka a autorka kníh. Napísala množstvo publikácií pre deti, vrátane niekoľkých rozprávok a obľúbených biblických príbehov: Rodinná Biblia (2020), Biblia pre drobčekov (2022), Moja Biblia so samolepkami Vianoce (2022), Moja prvá Biblia (2022), Pamiatka na krst (2019) či 365 biblických príbehov pre deti (2019), ktoré vyšli v Spolku svätého Vojtecha.

Z

ZIESCHEOVÁ CALASANZ MARIA (*1923 – 2001)

Sestra Kongregácie sestier Notre Dame de Namur a autorka životopisných románov venovaných postavám z histórie. Prvý príťažlivý román z trilógie nemeckej spisovateľky privádza čitateľa na ostrov Reichenau, kde sprevádza biskupa Pirmina na jeho neustále sa meniacom putovaní v knihe Pútnik Pirmin (2023). V Spolku svätého Vojtecha vyšli aj ďalšie dve publikácie Dokonalá sloboda (2016) a Prázdne ruky (2021), ktoré voľne nadväzujú na Pútnika Pirmina.